Warsaw Business Guide - logo

NAUKA INNOWACJE BIZNES

 

 

Mariusz Blimel: Jakby Pani opisała  działalność Szpitala?

Renata Jażdż-Zaleska, Prezes SCM w Polanicy Zdrój: Szpital w Polanicy jest szpitalem wielospecjalistycznym zabiegowym, pracującym w systemie 24 godzinnym jako szpital ostrodyżurowy. Szpital został przekształcony w 2012 roku w spółkę kapitałową, jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, jako pierwszy szpital rządowy w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej. Jedynym właścicielem  jest Skarb Państwa.

Posiadamy 13 oddziałów i wiele poradni specjalistycznych. W naszym Szpitalu znajduje się, między innymi, chirurgia plastyczna dla dzieci i dla dorosłych. Zajmujemy się najcięższymi przypadkami wad wrodzonych u dzieci w obrębie twarzo-czaszki. Jest to największy oddział chirurgii plastycznej w Polsce zarówno pod względem liczby wykonywanych zabiegów, jak i pod względem liczby zatrudnionych specjalistów.

W obszarze oddziałów zabiegowych istotnym elementem funkcjonowania jest neurochirurgia, chirurgia urazowo-ortopedyczna, okulistyka, SOR, a także Oddział Intensywnej Terapii i hemodializy.

Biorąc pod uwagę działalność medyczną, nasz Szpital zapewnia mieszkańcom Kotliny Kłodzkiej kompleksową usługę medyczną w ramach oddziałów zabiegowych wraz z oddziałem internistycznym i stacją dializ. Przyjeżdżają do nas pacjenci nie tylko z naszego regionu, ale także z kraju i zagranicy. Kotlina Kłodzka jest atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym, stąd w okresie zimowym obsługujemy pacjentów, którzy doznają urazów w wyniku uprawiania sportów zimowych, natomiast latem rowerzystów górskich, pasjonatów wspinaczek, rajdowców motocyklowych i samochodowych.

 

M.B.: Jakie usługi medyczne świadczy Szpital w zakresie ponadregionalnym, zarówno dla pacjentów z kraju jak i zagranicy?

R. J-Z.: Najistotniejszą naszą działalnością, która wykracza poza obszar Polski jest chirurgia plastyczna dla dzieci i dorosłych. Zajmujemy się kompleksowym leczeniem wad wrodzonych u dzieci w obrębie twarzo-czaszki, których rodzi się w Polsce około 600 rocznie. Kompleksowość naszej usługi polega na tym, że mały pacjent w drugim lub trzecim miesiącu życia trafia do nas,  jest diagnozowany i zostaje zaprogramowane dla niego leczenie. Programowaniem leczenia zajmuje się zespół specjalistów z zakresu chirurgii plastycznej, chirurgii szczękowej, ortodoncji, foniatrii oraz logopedii. Leczymy  dzieci z najcięższymi wadami wrodzonymi twarzo-czaszki.

 

M.B.: Co oznaczają wady najcięższe?

R. J-Z.: Wady takie rozpoczynają się od wad wrodzonych podniebienia, a kończą się na wadach anatomicznych twarzo-czaszki i oczodołów. Bardzo ciężkie schorzenia to takie, które mogą prowadzić nawet do śmierci, wymagają więc skomplikowanych zbiegów operacyjnych, często trwających kilkanaście  godzin. Niejednokrotnie po takim zabiegu dziecko musi przebywać na Oddziale Intensywnej Terapii, gdzie ma zapewnioną 24-godzinną opiekę anastazjologa, który równocześnie jest lekarzem Oddziału Chirurgii Plastycznej. Jest to innowacyjne i unikatowe rozwiązanie w skali kraju.

 

M.B.: Wymieniając lekarzy specjalistów, którzy biorą udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej wspomniała Pani o zespole specjalistów, jakiego nie spotkamy w żadnym innym szpitalu w kraju, który podchodzi do opieki na dzieckiem w tak unikatowy sposób, na czym to polega?

R. J-Z.: Tak właśnie jest. Polega to na tym, że przez cały czas trwania leczenia dziecka, a niejednokrotnie dziecko jest operowane od trzech do jedenastu razy, zajmują się nim chirurdzy plastycy, chirurdzy szczękowi, ortodonci, foniatrzy oraz logopedzi. Każdorazowo podczas wykonywanego zabiegu operacyjnego dziecko ma kontakt z wszystkimi specjalistami przez cały czas pobytu w Szpitalu. Monitorujemy bezustannie stan zdrowia dziecka.

Istotnym problemem w obszarze zabiegów kostnych oraz implantów jest fakt, że są to rzadkie schorzenia. Z tego względu zostały zagubione procedury w katalogu jendorodnych grup pacjentów NFZ, który byłby dedykowane właśnie tego typu zabiegom.

 

M.B.: Czym jeszcze charakteryzuje się działalność Klinki Chirurgii Plastycznej?

R. J-Z.: Zalążek chirurgii plastycznej w Polsce znajduje się w naszym szpitalu w Polanicy Zdrój. Autorytety medyczne w tej dziedzinie wywodzą się z naszego szpitala. Klinika Chirurgii Plastycznej prowadzi szkolenia lekarzy w ramach specjalizacji z chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, szczękowo twarzowej, ortodoncji, chirurgii onkologicznej, stomatologii, laryngologii, okulistyki, chirurgii ogólnej i dziecięcej oraz wykłady dla studentów Wydziału Lekarskiego i Lekarsko-Stomatologicznego AM we Wrocławiu. Organizujemy kursy szkoleniowe z zakresu chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, chirurgii twarzowo czaszkowej oraz mikrochirurgii, w których corocznie uczestniczy około 60-70 lekarzy, a staże specjalizacyjne odbywa ponad 100 osób; pięciu lekarzy odbywa obecnie w Klinice studia podyplomowe . Ponad dwudziestu lekarzy uzyskało tutaj tytuł specjalisty chirurgii plastycznej, a sześciu jest obecne w trakcie specjalizacji.

Na dorobek naukowy placówki składa się ponad 300 prac opublikowanych oraz wygłoszonych na zjazdach, sympozjach oraz konferencjach w Polsce i zagranicą. Podczas 17 Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (IPRAS), który odbył się w lutym 2013 r. w stolicy Chile Santiago, lekarze z Kliniki wygłosili w kategorii badań anatomicznych pracę badawczą z zakresu mikrochirurgicznych zabiegów rekonstrukcyjnych. Przykładem współpracy międzynarodowej jest także wyjazd dwóch asystentów wraz z profesorem Klinki do specjalistycznej placówki na Tajwanie, na dwutygodniowe szkolenie.

Innowacyjność jest dla nas bardzo ważna, ponieważ zastosowanie najnowszych technik operacyjnych gwarantuje brak powikłań oraz skrócony czas leczenia pacjenta. Dlatego przeznaczamy środki finansowe na szkolenia oraz utrzymywanie kontaktów z ośrodkami zarówno w kraju, Europie, jak i na świecie.

Jesteśmy zdecydowanie największym ośrodkiem w zakresie chirurgii plastycznej. W chwili obecnej pracuje u nas około 20 lekarzy wielu specjalności. Jesteśmy także jedynym Szpitalem w kraju, który pracuje w systemie ostrodyżurowym. Kształcimy największą liczbę specjalistów – obecne jest to siedem miejsc, złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Zdrowia o kolejne trzy miejsca. Dziennie wykonujemy 10-12 zabiegów operacyjny na trzech salach operacyjnych.

 

M.B.: Jakie jeszcze oddziały szczególnie w pierwszym rzędzie zasługują na wyróżnienie w działalności Szpitala?

R. J-Z.: Nasz Oddział Neurochirurgiczny funkcjonuje od 2010 roku. Co prawda rodził się bólach, ale biorąc pod uwagę lokalizację placówki i wzrastającą grupę turystów odwiedzających nasz region, jego powstanie było konieczne. Specjalizujemy się w zabiegach operacyjnych kręgosłupa, wprowadzając bardzo innowacyjne techniki operacyjne. Zakupiliśmy neuronawigację w celu udoskonalenia metod zabiegów neurochirurgicznych. Współpracujemy, między innymi, z profesorem Zarzyckim z Zakopanego. W roku 2013 w naszym oddziale odbyło się szkolenie z zakresu nowoczesnych technik operacyjnych kręgosłupa szyjnego  dla dwóch neurochirurgów z Hiszpanii.

Na uwagę zasługuje działalność Oddziału Okulistycznego, który posiada uprawnienia w zakresie wszczepiania rogówek. Jesteśmy ośrodkiem zarejestrowanym do pobierania organów. Jednakże w ubiegłym roku w Polsce  uległy zmianie przepisy w zakresie rozdzielnictwa rogówek. Z tego powodu borykamy się z problemem otrzymania rogówek, w ciągu roku otrzymaliśmy tylko cztery rogówki, natomiast liczba oczekujących na przeszczep rogówki pacjentów wynosi 44.

Z pewnością możemy się pochwalić Centrum Zabiegów Bariatrycznych, w którym zajmujemy się pacjentami zmagającymi się z otyłością. Specjalizujemy się we wszystkich metodach leczenia tego schorzenia. Najmniej inwazyjny jest tzw. balon żołądkowy - zakładany endoskopowo, w znieczuleniu ogólnym, na pół roku, a także opaska żołądkową. Bardziej inwazyjne to tzw. rękawowa resekcja żołądka lub bajpas żołądkowo-jelitowy. Zakupiliśmy specjalny stół operacyjny dla pacjenta o wadze do 220 kg. Dla tych pacjentów przygotowaliśmy także kompleksową opiekę - w ramach komercyjnych turnusów edukacyjnych pacjenci mogą nauczyć się pod kontrolą dietetyka, endokrynologa, chirurga, jak postępować po zabiegu operacyjnym, aby wrócić do normalnego funkcjonowania.

W styczniu 2013 roku stworzyliśmy Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego, który posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest to bardzo nowoczesny ośrodek, znakomicie wyposażony, z basenem, w którym zapewniamy dzieciom kompleksową rehabilitację.

 

M.B.: Czy w Szpitalu dostępne są usługi komercyjne?

R. J-Z.: Szpital oferuje odpłatne świadczenia zdrowotne w zakresie hospitalizacji oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Świadczenia realizowane są przez naszych najlepszych specjalistów w odrębnym Oddziale   Chirurgii Jednego Dnia. Pacjentami w tym oddziale zajmują się lekarze poza godzinami ordynacji. Jest to działalność transparentnie wyodrębniona i świetnie zorganizowana. Pacjent ma zapewnioną opiekę pooperacyjną w komfortowych warunkach z opieką pielęgniarską i lekarską.

M.B.: Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

 

 

 

nauka innowacje biznes

  • logo na www Wydzia Chemii UJ 
  • wat 75 
  • logo wcy na www png
  • LOGO 55 lecie na www
  • wczt uam
  • IEn logo kopia
  • iitd pan
  • imol pan
  • sco kielce
  • 70 lecie wmw upp
  • wmw upp
  • IGSMiE logo PL CMYK
  • UP logo

 

 

Kontakt

Newsletter

Get latest updates and offers.
Poland Business Guide 2024