Warsaw Business Guide - logo

NAUKA INNOWACJE BIZNES

 

Prof. dr hab. inż.Jerzy Skubis, rektor 2008-2012, Politechniki Opolskiejw rozmowie z Mariuszem Blimelem dla Nauki i Biznes, Warsaw Business Guide

 

 

Mariusz Blimel, Nauka i Biznes: Jakby Pan podsumował rozwój Politechniki Opolskiej przez minione 10 lat?

 

Prof. dr hab. inż.Jerzy Skubis:

 

Minione lata to czas dynamicznego rozwoju dla Politechniki Opolskiej. W 1990 roku studiowało na Uczelni około 900 studentów. Dziś, w dobie kryzysu, mamy około 10, 5 tysiąca studentów. W ówczesnych latach posiadaliśmy w ofercie edukacyjnej trzy kierunki, obecnie jest ich 24. Rośnie nie tylko liczba studentów, decydujących się na kształcenie w Politechnice, ale także coraz więcej pracuje nauczycieli akademickich - liczba pracowników wzrosła z 200 do około 1000.

 

Podsumowując, rozwój Politechniki Opolskiej przebiega bardziej dynamicznie w porównaniu z innymi uczelniami w Polsce, co pozwoliło nam na pokonanie wieloletnich zaniedbań w obszarze szkolnictwa wyższego w regionie Opolszczyzny oraz wypracowanie atrakcyjnej oferty edukacyjnej dla kandydatów. Mam na myśli dynamiczny rozwój zarówno Politechniki Opolskiej, jak i Uniwersytetu Opolskiego.


 

 

M.B.: Jakie czynniki warunkują dynamiczny rozwój uczelni? Jakie są atuty Politechniki Opolskiej?

 

J.S.:Jednym z podstawowych czynników, które mają decydujący wpływ na rozwój naszej Uczelni jest międzynarodowa współpraca naukowa. Naszą misją jest promowanie różnych kultur i relacji międzynarodowych. Na Politechnice znajduje się Instytut Konfucjusza prezentujący kulturę chińską - jest to jeden z czterech instytutów w Polsce. W ramach wymiany międzynarodowej pracowników i studentów, gościmy u nas 200 studentów z zagranicy, a około 150 naszych studentów wyjeżdża za granicę każdego roku. W tym roku akademickim również 100 naszych pracowników wyjechało za granicę, aby uczestniczyć w wykładach i stażach. Łącznie realizujemy około 130 umów o współpracy międzynarodowej. Zostałem utytułowany profesorem honorowym Politechniki Pekińskiej – jest to wyróżnienie, które potwierdza i dokumentuje nasza współpracę międzynarodową.

 

W ostatnich latach na szeroką skalęrozwinęliśmy badania naukowe, które pracownicy realizują bardzo często we współpracy z zagranicznymi ośrodkami. Między innymi należą do nich: Uniwersytet Techniczny w Bratysławie, Uniwersytet Technologiczny w Kuopio, Instytut Materiałów Budowlanych w Biełgorodzie, Wyższa Szkoła Techniczna w Brnie, Instytut Politechniczny w Odessie, Instytut Inżynieryjno-Budowlany MIST w Moskwie, Instytut Przemysłu Spożywczego w Odessie, Techniczna Szkoła Zawodowa w Stuttgarcie, Wysoka Skola Bańska w Ostrawie, Ukraińska Akademia Nauk i Uniwersytet Lwowski. Współpracujemy także z różnymi przedsiębiorstwami, którzy wdrażają osiągnięcia naukowe, aby unowocześnić cykl produkcyjny i poprawićjakość oraz wydajność pracy. Efektem badań niejednokrotnie są nowatorskie rozwiązania i wynalazki, które, po zgłoszeniu do Urzędu Patentowego, uzyskująochronę patentową (uzyskano ponad 200 praw wyłącznych). Nauczyciele akademiccy biorą także udział w programach edukacyjnych i badawczych o zasięgu międzynarodowym, np. CEEPUS, TEMPUS, COPERNICUS, LEONARDO DA VINCI, złożono wnioski do programu SOCRATES - ERASMUS. Pracownicy uzyskują prestiżowe stypendia zagraniczne Fundacji Boscha, Humboldta, DAAD, British Council, IREX, Departamentu Stanu USA i inne.

 

Jeśli chodzi o USA to szczególnie blisko współpracujemy z Uniwersytetem Illinois. W ostatnich latach kilkuset osób, rekrutujących się spośród studentów, pracowników naukowych oraz przedsiębiorców odwiedziło stan Illinois. Jest to ważne przedsięwzięcie z tego względu, iż zależy nam na budowaniu mocnych relacji zeświatem. Dlatego nasza Uczelnia prezentuje szerokie horyzonty, jeśli chodzi o współpracę międzynarodową i wykracza skutecznie poza region opolski.

 

Analizując nasze położenie geograficzne umiejscowieni jesteśmy pośrodku dwóch silnych regionów: dolnośląskiego i górnośląskiego. To oznacza, że musimy szukać własnej tożsamości, aby podkreślić nasze istnienie i stać się regionem rozpoznawalnym zarówno w kraju, jak i na świecie.

 

M.B.: Jakie najważniejsze osiągnięcia może Pan Rektor wymienić w swojej kadencji?

 

J.S.:Kadencja 2008-2012 była skoncentrowana na inwestycjach. Jako kandydat na Rektora w 2008 roku powiedziałem, że bezpieczeństwo finansowe jest jednym z moich priorytetów, czyli rozmach inwestycyjny, który nastąpił jest bardzo kontrolowany pod względem finansowym. Powiększyliśmy powierzchnię Uczelni o 45 tysięcy metrów kwadratowych. Łącznie na inwestycję pozyskaliśmy około 150 milionów złotych. Powstaną jeszcze trzy nowe kompleksy: dwa dydaktyczne i jeden na rzecz transferu technologii. Mamy już pozwolenia budowlane.

 

Pomimo kryzysu, jaki odnotowujemy w edukacji ze względu na niż demograficzny, utrzymaliśmy dotychczasową liczbę studentów. Chciałbym podkreślić, że dla kadry akademickiej był to czas tak zwanej zmiany pokoleniowej, ponieważ pojawiło się u nas kilkunastu profesorów w wieku od 30 do 35 lat.

 

Jesteśmy w dobrych relacjach z władzami regionalnymi. Marszałek województwa opolskiego w znacznym stopniu finansowym wspiera przedsięwzięcia związane z innowacyjnością oraz wyposaża w aparaturę badawcząnasze laboratoria. W ubiegłym roku złożyliśmy 70 wniosków o granty prorozwojowe– uzyskaliśmy 47 grantów na łączną kwotę 105 milionów złotych. Głównym celem naszej strategii jest stworzenie w Opolu nowoczesnego ośrodka naukowo-dydaktycznego, który może konkurować z krajowymi centrami. Jest to budowa infrastruktury atrakcyjnej dla przedsiębiorców - jesteśmy przygotowani pod względem technicznym na obsługę firm krajowych.

 

W Politechnice studiuje spoza województwa opolskiego 37% studentów - większość z nich przyjeżdża do nas ze Śląska i Dolnego Śląska. Ten wynik świadczy o ponad regionalnym znaczeniu Politechniki Opolskiej.

 

M.B.: Czego nie udało się zrealizować w minionej kadencji?

 

J.S.: Zależało mi na uzyskaniu szóstego uprawnienia doktorskiego – pomimo, iż aplikowaliśmy 8 razy, nie dostaliśmy. Wystąpiły także pewne utrudnienia w obszarze uruchomienia kształcenia w ścieżce anglojęzycznej. Planowaliśmy utworzenie na Politechnice klubu kultury studenckiej – jednakże zapadła decyzja o otwarciu wspólnego klubu dla obu uczelni na terenie Uniwersytetu Opolskiego. Marszałek przeznaczył na powstanie klubu kwotę 10 milionów złotych.

 

M.B.: Jakie innowacyjne elementy może Pan wyróżnić w zarządzaniu uczelnią?

 

J.S.: Przede wszystkim innowacyjne działania przeprowadziliśmy w doskonaleniu systemu zarządzania. Podczas mojej kadencji stworzyliśmy Centrum Obsługi Studenta, co oznacza jeden, wspólny dziekanat obsługujący wszystkie wydziały. W miejsce jednoosobowych stanowisk lub komórek administracyjnych stworzyłem działalność skoncentrowaną w dużych centrach kompetencyjnych. Należą do nich: COS - 21 pracowników, dział nauki i transferu technologii – 14 pracowników, dział organizacyjno-prawny i zarządzania zasobami ludzkimi – 14 pracowników, dział analiz, planowania i rozwoju i współpracy międzynarodowej. Dokonaliśmy zintegrowania dużych zespołów, aby mogły reprezentować odpowiednie kompetencje.

 

M.B.: Dziękuję za rozmowę.

 

 

nauka innowacje biznes

  • logo na www Wydzia Chemii UJ 
  • wat 75 
  • logo wcy na www png
  • LOGO 55 lecie na www
  • wczt uam
  • IEn logo kopia
  • iitd pan
  • imol pan
  • sco kielce
  • 70 lecie wmw upp
  • wmw upp
  • IGSMiE logo PL CMYK
  • UP logo

 

 

Kontakt

Newsletter

Get latest updates and offers.
Poland Business Guide 2024