Warsaw Business Guide - logo

NAUKA INNOWACJE BIZNES

 

weaii 15

 

 

Mariusz Blimel: Gratuluję pięknego Jubileuszu: 50 lat Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Gdyby miał pan w kilku zdaniach opisać wydział, to o czym by pan wspomniał? W czym wydział jest unikatowy i interdyscyplinarny?

 

dr hab. inż. Roman Deniziak, prof. PŚk, dziekan: Kształcimy studentów w zakresie wiedzy i umiejętności, która dziś tworzy rzeczywistość na bazie technologicznego wizjonerstwa.

Nasz Wydział szczyci się wysoką naukową i dydaktyczną pozycją. Unikatowa oferta dydaktyczna Wydziału EAiI charakteryzuje się ukierunkowaniem programów studiów oraz infrastruktury laboratoryjnej na automatykę i elektrotechnikę przemysłową, elektromobilność, energetykę i informatykę, czyli też sztuczną inteligencję, cyberbezpieczeństwo, sieci komputerowe oraz informatyczne systemy wspomagania w różnych obszarach życia, np.; w medycynie. 

Jesteśmy dumni z naszych absolwentów. Są wśród nich tacy, którzy zajmują ważne, kierownicze stanowiska oraz przyczyniają się swoją praca do wzrostu gospodarczego, jak i rozwoju przedsiębiorczości.

 logo psk hd bjuti

M.B.: Jaka jest misja wydziału? Jak wydział realizuję misję? Jakie kierunki specjalności są obecne w ofercie wydziału? 

 

IMG 8512R.D.: Misją jest kształcenie wszechstronnych i twórczych specjalistów, dla gospodarki opartej na wiedzy oraz społeczeństwa informacyjnego. Prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu elektrotechniki, automatyki i informatyki, przyczyniających się do rozwoju nauki, współczesnej techniki i technologii oraz gospodarki krajowej, w szczególności w zakresie informatyki, elektrotechniki i automatyki.

Studia na naszym wydziale przygotowują przyszłe kadry inżynierskie i menedżerskie przekazując wiedzę, kształtując umiejętności i doskonaląc kompetencje społeczne na najwyższym poziomie, wpajając zasady etyki inżynierskiej.

    Na kierunkach studiów Informatyka, Teleinformatyka, Elektrotechnika, Automatyka i Elektrotechnika Przemysłowa oraz Energetyka kształcą się obecnie ponad 1000 studentów studiów I i II stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Ponadto na studiach doktoranckich studiują doktoranci w ramach dyscypliny naukowej Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne. Potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia na wszystkich kierunkach wydziału są pozytywne oceny jakości kształcenia, dokonane przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych. 

Jako wydział aktywnie współpracujemy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami akademickimi i naukowymi oraz uczestniczymy w krajowej i międzynarodowej wymianie studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich. Na wydziale realizowane są prace naukowo-badawcze i projektowo-wdrożeniowe. W przeciągu ostatnich 10 lat pracownicy uczestniczyli w realizacji kilkudziesięciu projektów finansowanych ze środków NCN, NCBR oraz administracji rządowej i samorządowej, a także ze środków własnych. Zespoły naukowe wydziału ściśle współpracują z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi.

Wspomnę, iż przedsięwzięciami służącymi ułatwieniu absolwentom startu zawodowego jest możliwość udziału w programach akademickich i szkoleniach organizowanych między innymi przez firmy IBM, Cisco oraz firmy z regionu świętokrzyskiego. Programy te umożliwiają studentom i wykładowcom uzyskanie prestiżowych certyfikatów.

 

M.B.: Jakie są, pana zdaniem, obiektywne, najważniejsze atuty i osiągnięcia wydziału?

 

R.D.: O wydziale najlepiej świadczą jego absolwenci. Wielu obejmuje stanowiska w zarządach spółek i firm o uznanej marce, zakłada i prowadzi własne, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa, albo znajduje zatrudnienie w Polsce i za granicą w renomowanych korporacjach.  Wielu absolwentów z powodzeniem prowadzi lub prowadziło własną działalność gospodarczą. Drzwi do przyszłości są szeroko otwarte dzięki studiom na naszym wydziale.  Absolwenci wydziału nie mają problemów ze znalezieniem pracy.

Sukcesy wydziału to również sukcesy młodych adeptów nauki i studentów. Praktycznie nie ma prestiżowych konkursów dla młodych programistów, w których nie zajmowaliby czołowych miejsc. 

    Wydział jest skuteczny w ubieganiu się o dofinansowanie projektów naukowo-badawczych ze źródeł zewnętrznych, jak również w zakresie umiędzynarodowienia, z tego powodu proponujemy ofertę kształcenia w języku angielskim, poszerzamy ofertę studiów podyplomowych i kursów specjalistycznych, rozbudowujemy infrastrukturę dydaktyczną, w tym zwłaszcza bazę laboratoryjną wydziału.

 

M.B.: Proszę powiedzieć, jak rozwija się współpraca wydziału z otoczeniem społeczno-gospodarczym?

 

R.D.: Najpierw powiem o informatyce. Naszą główną działalnością jako politechniki jest działalność praktyczna, czyli zastosowanie informatyki w różnych gałęziach gospodarki. Specjalizujemy się w kształceniu i badaniach w informatyce praktycznej, próbując zastosować informatykę w dowolnych dziedzinach życia, na przykład w medycynie. Współpracujemy w tym zakresie z firmami z regionu. 

Natomiast jeśli chodzi o współpracę naszego wydziału w dziedzinie elektrotechniki, to jesteśmy obecnie na etapie rozwijania współpracy z partnerami z przemysłu w oparciu o nasze nowoczesne laboratoria. Laboratoria to główny kierunek zleceń współpracy z przemysłem. W szczególności dysponujemy unikalnymi laboratoriami: Laboratorium Elektrotechniki Pojazdowej oraz Laboratorium Techniki Świetlnej, posiadającymi akredytację PCA i realizującymi liczne prace badawcze dla przemysłu samochodowego i oświetleniowego.

Wspomnę również o wspólnym projekcie z Głównym Urzędem Miar. GUM przekształca się z urzędu w jednostkę badawczą. Do tej pory był to urząd, który wystawiał certyfikaty, homologację na aparaturę naukową. W tej chwili GUM aspiruje również do świadczenia usług i prowadzenia badania. Z tej przyczyny wzrosła znacznie współpraca GUM-u z naszą politechniką. Z GUM-em współpracuje nasz zespół specjalizujący się głównie w zastosowaniach elektromobilności.

 

M.B.: Proszę scharakteryzować projekt „Dziś uczeń-jutro student” stworzony przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

 

R.D.: Projekt skierowany jest do uczniów szkół średnich, aby wzmocnić edukację w regionie, w tym edukację na poziomie szkół wyższych, poprzez przygotowanie jak największej liczby absolwentów szkół średnich do studiowania i tym samym podniesieniu liczby studentów w regionie. Wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego Politechnika Świętokrzyska, jak również szkołami średnimi i powiatami jesteśmy zaangażowani w realizację tego projektu. 

W ramach tego przedsięwzięcia organizowane są różne dodatkowe zajęcia w formie warsztatów czy spotkań. Część zajęć odbywa się w naszych laboratoriach. Organizujemy znaczącą liczbę zajęć podstawowych z informatyki, matematyki, fizyki i chemii. Zajęcia prowadzone są w formie kursów dodatkowych, których celem jest lepsze przygotowania uczniów do matury z przedmiotów technicznych czy tych podstawowych, które są później wymagane jako podstawowe na studiach technicznych. 

Realizujemy następujące cele: pierwszy: promocję uczelni wśród uczniów szkół średnich, drugi: jak najbardziej efektywne przygotowanie przyszłych kandydatów do kształcenia się na Politechnice Świętokrzyskiej.

W ramach wyżej wspominanego projektu uczniowie mają możliwość zapoznania się ze specyfiką politechniki i różnych możliwości jakie proponuje ona w rozwoju i zdobycia atrakcyjnego zawodu.

 

weaii 07M.B.: Gdyby miał pan scharakteryzować innowacyjność Wydziału to, o czym by pan wspomniał?

 

R.D.: O tym, jak istotne dla zrównoważonego rozwoju uczelni opartego na innowacyjności są inwestycje w nowoczesną infrastrukturę dydaktyczno-badawczą. Za czym przemawia w przypadku Politechniki Świętokrzyskiej jakość i liczba laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę. Jakość infrastruktury laboratoriów jest ogromnym atutem naszego wydziału. Zyskuje na tym oferta dla przemysłu.

Wspomnę w tym miejscu, iż począwszy od 2008 roku z funduszy europejskich przeznaczonych na rozwój ze ściany wschodniej Polski znaczne środki finansowe zostały zainwestowane w Województwo Świętokrzyskie, w tym w naszą politechnikę.  Dzięki tym środkom Politechnika Świętokrzyska zyskała nowocześnie wyposażone laboratoria, nowoczesną infrastrukturę i nowoczesną aparaturę.

 

M.B.: Jaka jest oferta edukacyjna Wydziału EAiI?

 

R.D.: Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, laptopa czy internetu. Wszyscy chętnie korzystają z dobrodziejstw techniki. Natomiast mamy ofertę dla tych kandydatów na studia, którzy chcą odnaleźć się w świecie nowych technologii. Studia na naszym wydziale umożliwiają znaleźć ciekawą pracę i zrealizować własne aspiracje zawodowe. Oferujemy studia na sześciu kierunkach kształcenia:

Automatyka i elektrotechnika przemysłowa (studia I-go stopnia) – kierunek daje podstawy do pracy na stanowisku automatyk-elektryk. Wiedza zdobyta przez studentów jest dostosowana do wymagań zakładów wykorzystujących zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne, systemy wizyjne, technologie Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy. Absolwenci będą mieli wiedzę, która umożliwi im efektywnie zastosować informacje z zakresu matematyki, fizyki, elektrotechniki, elektroniki i automatyki do analizy problemów inżynieryjnych i syntezy ich rozwiązań w celu realizacji zadań z zakresu pracy na wskazanym stanowisku. Absolwenci będą umieli tworzyć oprogramowanie na komputery PC, sterowniki PLC oraz mikrokontrolery, ich umiejętności pozwolą na programowanie systemów sterowania maszyn i procesów produkcyjnych, obrabiarek CNC i robotów przemysłowych. Posiądą zdolność wykorzystywania nowoczesnych narzędzi informatycznych, w tym oprogramowania CAD/CAS oraz SCADA, do szybkiego prototypowania, projektowania, symulacji, wizualizacji układów automatyki i procesów przemysłowych. Będą potrafili dobierać zabezpieczenia w celu ochrony urządzeń elektrycznych, jak również projektować układy automatyki z uwzględnieniem podstawowych standardów, norm i aspektów prawnych. Praktyki zawodowe realizowane będą we współpracy z wiodącymi przedsiębiorstwami z branży automatyki w regionie, co umożliwi absolwentom szybkie znalezienie zatrudnienia.

Elektromobilność to innowacyjne studia inżynierskie, w pełni dopasowane do dynamicznie rozwijającego się rynku pracy. Pracodawcy poszukują specjalistów z tego obszaru, którzy wszechstronną wiedzę potrafiliby zastosować w praktyce. Absolwenci tego kierunku będą posiadali wiedzę w zakresie projektowania, budowy, sterowania i użytkowania energoelektronicznych przekształtników trakcyjnych, napędów pojazdów elektrycznych, magazynów energii, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, układów automatycznego sterowania, systemów mikroprocesorowych. Politechnika Świętokrzyska „ma długoletnie doświadczenie w zakresie” elektromobilności. Jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, w którym prowadzono badania nad samochodami z napędem elektrycznym. Pracownicy uczelni brali udział w pracach „rozwojowych” nad „pierwszym polskim” samochodem elektrycznym – Fiatem 125p. Teraz pojazd można „będzie” zobaczyć w murach Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Elektrotechnika – to kierunek dla kandydatów, którzy nie boją się prądu elektrycznego, lubią wyzwania i mają zainteresowania techniczne, a ich ulubionymi przedmiotami do tej pory były matematyka i fizyka. Studia na elektrotechnice można realizować w zakresie specjalności: automatyka, przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej, elektronika przemysłowa i energoelektronika oraz komputerowych systemów pomiarowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak jest zbudowany i jak działa silnik elektryczny lub transformator, albo jak zaprojektować system automatycznego sterowania procesem produkcyjnym – kierunek elektrotechnika właśnie to umożliwia. Wiedzę i umiejętności zdobyte na tym kierunku można w przyszłości wykorzystać przy budowie i projektowaniu instalacji elektrycznych, oświetleniowych lub teletechnicznych. Nasi absolwenci są wysoko cenionymi i poszukiwanymi specjalistami w branży projektowej.

Energetyka – kierunek dla ambitnych, którzy lubią moc i energię. Kandydat na ten kierunek musi pasjonować się wytwarzaniem energii w sposób konwencjonalny i niekonwencjonalny. Studia na kierunku energetyka nauczą studenta technik wytwarzania energii w dużych elektrowniach zawodowych cieplnych, wodnych oraz z wykorzystaniem źródeł odnawialnych, a praca w tym zawodzie daje dużo satysfakcji osobistych i finansowych. Energia potrzebna jest w każdej dziedzinie życia, w związku z tym specjaliści od wytwarzania energii i gospodarowania energią w sposób efektywny są bardzo poszukiwani na rynku pracy.

Informatyka – kierunek zapewnia zdobycie jednego z najbardziej poszukiwanego na rynku zawodu. Kandydaci na ten kierunek powinni się wykazywać umiejętnością analitycznego i logicznego myślenia, interesować się rozwiązywaniem skomplikowanych problemów za pomocą komputera. Podczas studiów studenci poznają tajniki projektowania złożonych aplikacji internetowych, nauczą się tworzyć gry komputerowe i programy na urządzenia mobilne takie jak smartfony i tablety.  Absolwenci tego kierunku charakteryzują się dużą kreatywnością, pomysłowością i umiejętnością myślenia komputacyjnego.  Umiejętności nabyte podczas studiów można wykorzystać pracując w firmach tworzących oprogramowanie komputerowe, w administrowaniu systemami informatycznymi czy prowadząc własną działalność gospodarczą z zakresu usług informatycznych.

Teleinformatyka (profil praktyczny) – nie bez przyczyny – daje pewne miejsce pracy w zawodzie. Wiedza zdobyta podczas studiów pozwala znaleźć zatrudnienie w firmach związanych z szeroko rozumianą branżą IT. W programie studiów jest 18 przedmiotów, w ramach których nieodpłatnie można zdobyć międzynarodowe, renomowane w skali całego świata certyfikaty Cisco Networking Academy. Certyfikujemy, między innymi, w zakresach: CCNA, CCNA CyberOps, CCNP, IoT, C/C++, Python, Network programming, Linux, BigData. Wiedza ta uzupełniana jest zagadnieniami sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, tworzenia aplikacji mobilnych, Data Center, wirtualizacji oraz konteneryzacji czy też technologii 5G i języka JAVA. Ponadto, dzięki specjalnie przygotowanym blokom programowym można poznać branżowy język obcy oraz rozwinąć swoje kompetencje miękkie – tak bardzo ważne w dzisiejszym biznesie. Studia pozwalają realizować zainteresowania oraz poszerzyć wiedzę z różnych obszarów elektroniki profesjonalnej i użytkowej, współczesnych układów i systemów teleinformatycznych, technik informacyjno-pomiarowych oraz przetwarzania danych. Oferujemy również zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, testowania i obsługi serwisowej układów, urządzeń oraz systemów elektronicznych i teleinformatycznych.  Kierunek ten możesz studiować na studiach I stopnia uzyskując tytuł inżyniera.

 

M.B.: W jakim zakresie Wydział WEAiI jest również miejscem, w którym można rozwijać swoje pasje, hobby i zainteresowania?

 

IMG 8513R.D.: Zachęcamy studentów do realizacji swoich ciekawych pomysłów. Koła naukowe skupiają pasjonatów, którzy chcą szybko przejść od teorii do praktyki.

Studenckie Koło Naukowe Fotoników „FOTON” swoją działalność prowadzi od roku 2000. Członkowie Koła mają możliwość uczestniczą w konferencjach naukowych (krajowych oraz międzynarodowych), podczas których poznają nowe dziedziny nauki oraz najnowsze technologie. Zdobyte publikacje naukowe stanowią ich solidną podstawę dorobku naukowego. Udział w seminariach i konferencjach międzynarodowych oraz praktyki i staże zagraniczne pozwalają na doskonalenie języków obcych oraz zdolności publicznego prezentowania swoich poglądów. Praca w Kole to ponadto dobra zabawa. Organizujemy szereg ciekawych wycieczek tematycznych, zarówno rekreacyjnych jak i ściśle naukowych.

Studenckie Koło Naukowe Fupla jest grupą ludzi pasjonujących się zagadnieniami związanymi z automatyką, robotyką, elektroniką oraz informatyką. Do dyspozycji studentów są komputery, sterowniki PLC oraz różne urządzenia mechatroniczne, w tym kilka rodzajów robotów mobilnych i manipulacyjnych. Istotną częścią działalności jest rywalizacja w konkursach. W przeszłości studenci osiągali sukcesy w TI Innovation Challenge, TT HI-TECH. Jednym z najbardziej zaawansowanych projektów realizowanych przez studentów jest budowa łazika marsjańskiego, który pozwala na rywalizację w zawodach European Rover Challenge.

Koło Naukowe „XOR” skupia pasjonatów informatyki, młodych programistów i

zapalonych twórców systemów automatyzujących codzienne zadania. Działa od paru miesięcy, ale rozwija się bardzo szybko. Firma, z którą współpracuje

koło, prowadzi warsztaty z programowania dla studentów. Tworzą system

smart-home, który wkrótce zaprezentują. Dołączenie do nich to gwarancja

sukcesu i rozwoju!

Koło naukowe Energetyk pozwala poszerzać swoją pasję poprzez wizyty studyjne w obiektach energetycznych. Ma na celu ugruntowanie wiedzy zdobytej na uczelni z rozwiązaniami stosowanymi w praktyce.

 

 M.B.: W jakich obszarach prowadzona jest działalność naukowa i badawcza na Wydziale EAiI?

 

R.D.: Prowadzimy na Wydziale zróżnicowane, unikatowe i interdyscyplinarne badania naukowe, do których należą: 

- inteligentne systemy odkrywania wiedzy z danych i obrazów;

- modelowanie optymalizacja i sterowanie procesami przemysłowymi;

- zastosowaniem metod algorytmicznych w pomiarach wielkości fizycznych;

- modelowanie zjawisk fizycznych w urządzeniach elektrycznych i oświetleniowych;

- zastosowanie metod sztucznej inteligencji do modelowania i optymalizacji złożonych systemów;

- metody projektowania i analizy systemów informatycznych;

- sterowanie w systemach zgodnych dyrektywą Przemysł 4.0;

- analiza awaryjności dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych;

- systemy teleinformatyczne pracujące w różnych przestrzeniach świata hiperskomunikowanego,

- systemy sztucznej inteligencji w zastosowaniach medycznych.  

 

M.B.: Jakimi laboratoriami dysponuje WEAiI?

 

R.D: Powiem tylko o niektórych, wybranych laboratoriach działających w ramach Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Politechniki Świętokrzyskiej. I tak są to:

 

weaii 06Laboratorium niskoemisyjnych źródeł energii elektrycznej 

 

Laboratorium diagnozuje urządzenia wytwarzające energię elektryczną z energii świetlnej i zasobów wodnych. Laboratorium zajmuje się:

- badaniem układów mikroelektrowni wodnych pracujących przy małych spiętrzenia oraz małych przepływach wody;

- kompleksową oceną sprawności oraz jakości przetwarzania energii wody w energię elektryczną

- testowaniem turbin wodnych o mocy rzędu 20 KW w skali 1:1;

- modelowaniem łopat małych turbin wodnych badaniem zawartości harmonicznych prądu i napięcia zwracanej energii.

Usługi realizowane są przez zespół pod kierownictwem dr hab. inż. Sebastiana Różewicza, prof. PŚk, uznanego naukowca i eksperta autora wielu opinii eksperckich i opracowań naukowych wykonywanych na zlecenie podmiotów gospodarczych, twórcę patentu „Generator do mikroelektrowni wodnej”, autora ponad 60 materiałów i opracowań naukowych dotyczących zagadnień związanych z wpływem pracy urządzeń spalinowych i elektrycznych na zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

 

Laboratorium sieci teleinformatycznych i technologii internetu rzeczy

 

Oferujemy szereg szkoleń certyfikowanych przez Cisco networking Akademii zgodnie z najnowszymi wymaganiami między innymi w zakresach:

- CCNA - Cisco Certified Network Associate;

- CCNA - Cybersecurity Operations;

- CCNP - Cisco Certified Network Professional;

- Programowanie w językach C/C ++ oraz Python;

- Technologie IoT Connecting Things or Big Data Analytics:

- System operacyjny Linux.

 

Prace B+R oraz usługi technologiczne i szkolenia realizowane są przez zespół ICT & IoT cyberLAB. Zespół pracuje pod kierownictwem dr inż. Mirosława Płazy naukowca i eksperta autora ponad 50 publikacji naukowych monografii oraz patentów nagradzanych w konkursie Świętokrzyski racjonalizator.

Współpraca dr inż. Mirosława Płazy z przemysłem zaowocowała w 2018 r uruchomieniem nowej specjalności studiów teleinformatyka, której innowacyjny program kształcenia został doceniony na arenie ogólnopolskiej o czym świadczy zdobycie tytułu „Lidera współpracy z biznesem IT”.

 

IMG 8524Laboratorium sztucznej inteligencji

 

Jest to unikalny w skali kraju klaster obliczeniowy wykorzystujący re konfigurowalny system obliczeniowy FPGA.  Platforma obliczeniowa bazująca na najnowocześniejszych procesorach graficznych.

Prace analityczne projektowo wdrożeniowe i konsulting gospodarczy realizują zespół pod kierownictwem dr hab. inż. Romana Deniziaka, prof. PŚk uczelni naukowca i eksperta twór opinii eksperckich i opracowań naukowych wykonywanych na zlecenie podmiotów gospodarczych autora ponad 130 publikacji i opracowań naukowych. Zakres usług oferowanych przez zespół laboratorium:

- Szybkie i skuteczne przetwarzanie „big data”;

- Efektywne modelowanie i wykorzystywanie zasobów IT

- Projektowanie innowacyjnych systemów IT

- Projektowanie systemu wbudowanych.

System obliczeniowy FPGA dysponuje znacznie większą mocą obliczeniową niż konwencjonalne serwery wieloprocesowe. System obliczeniowy GPU jest obecnie najszybszą na świecie platformą obliczeniową dla problemów z zakresu sztucznej inteligencji.

 

 Pracownia wirtualnej rzeczywistości

 

Zakres usług oferowanych przez zespół pracowni: 

- Wizualizacja i modelowanie obiektów 3 DW przestrzeni wirtualnej (VR);

- Symulacje otoczenia z użyciem rzeczywistości wirtualnej (VR);

- Projektowanie systemów wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną (AR) oraz rzeczywistość mieszaną (MR).

 

Prace naukowo-badawcze realizuje zespół nadzorowany przez dr inż. Grzegorza Łukowskiego, autora ponad 20 publikacji naukowych, eksperta w zakresie przetwarzania rozproszonego zaawansowanej grafiki komputerowej, systemów mobilnych odporności na błędy, skalowalnych magazynów danych oraz internetu rzeczy.

 

 Akredytowane badania elementów elektrotechniki i elektroniki pojazdowej

 

Laboratorium Elektrotechniki Pojazdowej (LEP) jest akredytowanym (nr akredytacji PCA: AB 117) laboratorium badawczym, wykonującym badania zgodności wybranych produktów z odnośnymi aktami normatywnymi (polskimi i europejskimi). Szczególnym obszarem objętym akredytacją są badania zgodności (z wybranymi dyrektywami UE i normami) oraz badania homologacyjne (według wybranych regulaminów EKG ONZ) elementów elektrotechniki i elektroniki pojazdowej.

 

W laboratorium prowadzone są też badania uzupełniające mające na celu ocenę skuteczności samochodowych urządzeń zabezpieczających przed nieuprawnionym użyciem oraz systemów lokalizacji pojazdów (na potrzeby towarzystw ubezpieczeniowych). LEP jest jednostką badawczą, notyfikowaną przez Transportowy Dozór Techniczny, a wykonywane przez LEP badania są podstawą do udzielania bądź rozszerzania homologacji wyrobów.

 

Laboratorium Techniki Świetlnej jest wydzieloną jednostką organizacyjną Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej. Laboratorium posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (nr akredytacji PCA: AB 1714), w ramach której realizuje badania na zgodność z obowiązującymi regulaminami, normami lub pomiary wartości świetlnych.

 

Dziękuję za rozmowę.

(fot: WEAiI PŚk) 

nauka innowacje biznes

  • logo na www Wydzia Chemii UJ 
  • wat 75 
  • logo wcy na www png
  • LOGO 55 lecie na www
  • wczt uam
  • IEn logo kopia
  • iitd pan
  • imol pan
  • sco kielce
  • 70 lecie wmw upp
  • wmw upp
  • IGSMiE logo PL CMYK
  • UP logo

Welcome to the leading company delivering services that combine quality, reliability and compliance!

Follow us:

Kontakt

Newsletter

Get latest updates and offers.
Poland Business Guide 2024