* KATEDRA OCHRONY I KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA
- Katedrą kieruje profesor Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Andrzej Kulig.
-
Badania naukowe i działalność dydaktyczna pracowników Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska są kontynuacją prac trzech funkcjonujących do 2007 roku Zakładów: Meteorologii i Ochrony Atmosfery, Gospodarki Wodnej i Hydrologii oraz Ochrony Środowiska Miejskiego. Obecnie tworzy ją pięć Zespołów prowadzących badania w następującym zakresie:
Meteorologii: modelowanie matematyczne jakości powietrza i chemia atmosfery, numeryczne modelowanie dynamiki atmosfery i prognoza pogody, odnawialne źródła energii oraz ocena ryzyka awarii przemysłowych w kontekście zagospodarowania przestrzennego terenów.
Ochrony Atmosfery: zanieczyszczenie i ochrona atmosfery - pyły atmosferyczne i modelowanie dyspersji zanieczyszczeń w atmosferze (Integrated Assessment Modelling), ocena wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie (Health Impact Assessment).
Ochrony Powierzchni Ziemi: degradacja gleb i gruntów, remediacja gruntów, fitoremediacja gleb oraz rekultywacja i monitoring powierzchni ziemi, a także odory i odoranty (ich powstawanie i emisja, metody zwalczania uciążliwości zapachowej) oraz oceny oddziaływania na środowisko i zagadnienia prawnej ochrony środowiska.
Gospodarki Wodnej i Hydrologii: monitoring wód powierzchniowych - ocena stanu wód i działania naprawcze, numeryczne modele hydrologiczne i hydrogeologiczne oraz zagadnienia niepewności w modelowaniu i systemy informacji przestrzennej.
Gospodarki Odpadami: badania właściwości technologicznych odpadów, ocena i wybór optymalnych technologii odzysku i unieszkodliwiania odpadów, gospodarka o obiegu zamkniętym, ocena wpływu systemów gospodarki odpadami na środowisko.
W zakresie kształcenia akademickiego Katedra prowadzi na kierunku studiów Ochrona Środowiska specjalność: Ochrona i kształtowanie środowiska na II. stopniu kształcenia.
W 2018 roku uruchomiana została na kierunku Inżynieria Środowiska nowa specjalność: Inżynieria Terenów Zurbanizowanych na I. stopniu kształcenia. Została ona dostosowana do oferty edukacyjnej Wydziału uwzględniającej potrzeby gospodarki oraz doskonalenia systemu jakości kształcenia.
* ZAKŁAD BIOLOGII
Zakład Biologii odgrywa wiodącą rolę w obszarze zastosowań biologii w naukach technicznych. Już w latach 50. XX wieku wprowadzono zagadnienia mikrobiologii sanitarnej do badań wód powierzchniowych, wód do picia, ścieków, gleby i powietrza atmosferycznego. Wraz z postępem wiedzy o procesach zachodzących w środowisku, opracowano nowe metody służące ocenie biodegradacji związków organicznych w wodzie i w ściekach. Rozwijano metody oceny jakości powietrza pod względem mikrobiologicznym, co plasowało Zakład wśród jednostek wiodących w kraju. Zakład Biologii był prekursorem i propagatorem metod badań ekotoksykologicznych stosowanych w inżynierii i ochronie środowiska. Obecnie realizowane są prace naukowo-badawcze w dziedzinach: biologii środowiska i biotechnologii oraz ekotoksykologii. W badaniach naukowych stosuje się najnowsze techniki oznaczeń chemicznych i biologicznych, w tym metody biologii molekularnej (PCR, RAPD-PCR, FISH, SOS-Chromotest, Comet Assay, MARA, LumisTox, Deltatox). Od 2009 roku, w ramach programów Erasmus i Erasmus+, pracownicy Zakładu Biologii prowadzą regularnie wykłady i zajęcia laboratoryjne w języku angielskim dla studentów kursów międzynarodowych na Uniwersytecie Hamburg-Harburg (TUHH, Niemcy).
.
* ZAKŁAD BUDOWNICTWA WODNEGO I HUDRAULIKI
Kierownikiem Zakładu jest profesor Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Paweł Popielski.
Do wiodących obszarów badań należą: wykorzystanie zaawansowanych symulacji numerycznych w problemach geotechniki, hydrotechniki i inżynierii środowiska; ocena stanu technicznego obiektów z wykorzystaniem prowadzonego monitoringu i zgodności danych pomiarowych z wynikami modelowania matematycznego, weryfikacja parametrów przyjmowanych w modelowaniu matematycznym z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych, np. skaningu laserowego, termomonitoringu, hydroprofilometru, pomiarów światłowodowych; uwzględnianie w obliczeniach i analizie dotyczącej bezpieczeństwa obiektów budowlanych zmian w stosunkach wód gruntowych i zjawisk zachodzących w gruncie, a spowodowanych przez filtrującą wodę (erozja, sufozja, kolmatacja). Zakład wykonuje m.in. opracowania dotyczące oddziaływania głębokich wykopów w środowisku zurbanizowanym i oceny stanu obiektów infrastruktury podziemnej oraz realizuje wieloletnie nadzory naukowo-techniczne nad obiektami hydrotechnicznymi. Do osiągnięć dydaktycznych należy zaliczyć bogaty dorobek skryptów i podręczników z zakresu geotechniki.
* ZAKŁAD INFORMATYKI I BADAŃ JAKOŚCI ŚRODOWISKA
.Kierownikiem Zakładu jest profesor Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Artur Badyda.
Obszar działalności Zakładu jest ściśle związany z zespołami naukowymi, które funkcjonują w jego ramach i obejmuje następujące zagadnienia:
Informatyka Środowiska i Zarządzanie Ochroną Środowiska: metody tworzenia, przesyłania, przechowywania, przetwarzania, modelowania, interpretacji, prezentacji oraz rozpowszechniania danych i informacji do rozwiązywania problemów ochrony środowiska w procesie przygotowania i realizacji inwestycji; procesy rozwoju infrastruktury i zarządzania w przedsiębiorstwach oraz w jednostkach samorządu terytorialnego w kontekście ochrony środowiska.
Statystyka i Badania Zdalne Środowiska: analiza eksploracyjna danych środowiskowych, obserwacje powierzchni Ziemi (m.in. zanieczyszczenia i magnetyzm gleb, roślinność, susze glebowe, zmiany klimatyczne) w oparciu o zdjęcia satelitarne.
Chemia Środowiska: badania chemiczne wód, ścieków i osadów, jak również badania nad metodami usuwania ze ścieków trudnorozkładalnych, toksycznych, antropogenicznych zanieczyszczeń organicznych oraz oznaczanie, specjacja i badanie migracji metali we wszystkich elementach środowiska, a także badania antropogenicznych mikrozanieczyszczeń organicznych.
* ZAKŁAD KLIMATYZACJI I OGRZEWNICTWA
Kierownikiem Zakładu jest profesor Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Bernard Zawada.
Wiodący obszar badań w Zakładzie dotyczy kształtowania środowiska wewnętrznego w budynkach przy wykorzystaniu wysokoefektywnych technik i technologii oraz odnawialnych źródeł energii i ciepła odpadowego. Obszar ten obejmuje: poszukiwanie nowych i doskonalenie istniejących metod oceny komfortu cieplnego oraz jakości powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach; poszukiwanie nowych technologii oraz poprawa efektywności energetycznej istniejących technik eksploatacji systemów ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz wytwarzania i transportu ciepła i chłodu w budynkach; rozwój systemów pozyskiwania energii do ogrzewania i klimatyzacji ze źródeł odnawialnych: energii słonecznej, wiatrowej i geotermalnej oraz wykorzystania ciepła odpadowego pochodzącego z biomasy, z przemysłu lub wytwarzanego w procesie użytkowania budynków; poszukiwanie optymalnych struktur i algorytmów sterowania w systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oraz strategii zarządzania przepływem i użytkowaniem energii w budynkach. Do całokształtu ważnych osiągnięć badawczych i dydaktycznych Zakładu można zaliczyć jego prestiż i wysoka ocena pracowników Zakładu w branży ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja.
(zespół Zakładu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa, fot. zasoby WIBHiIŚ PW)
* ZAKŁAD SYSTEMÓW CIEPŁOWNICZYCH I GAZOWNICTWA
Kierownikiem Zakładu jest dr hab. inż. Ryszard Zwierzchowski.
Zakład Systemów Ciepłowniczych i Gazowniczych został utworzony w 2007 roku w wyniku połączenia Zakładu Ciepłownictwa i Zakładu Inżynierii Gazownictwa dawnego Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej.
Obszarem działania Zespołu Ciepłowników jest miejskie ciepłownictwo i ogrzewnictwo, a szczególnie procesy racjonalizujące użytkowanie energii. W zakres prowadzonych prac wchodzą: zagadnienia procesowe zachodzące w elektrociepłowniach, ciepłowniach czy źródłach mniejszych mocy, cieplno-hydrauliczna problematyka sieciowa, a szczególnie symulacje numeryczne procesów hydraulicznych, metodyki wyznaczania strat ciepła w sieciach ciepłowniczych oraz badania fizykalne z zastosowaniem technik termowizyjnych czy ultradźwiękowych pomiarów bezinwazyjnych lub dynamicznych metod impulsowych.
Specjalność Inżynieria Gazownictwa została utworzona w 1991 roku na ówczesnym Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej celem kształcenia studentów i prowadzenia prac naukowo-badawczych w Zespole Inżynierii Gazownictwa. Prace badawcze dotyczą złożonych problemów systemowych takich jak: opracowywanie algorytmów prowadzenia ruchu sieci i algorytmów optymalnego projektowania sieci gazowych oraz przygotowywanie programów zarządzania sieciami gazowymi dla ich operatorów.
* ZAKŁAD ZAOPATRZENIA W WODĘ I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
Prace badawcze koncentrują się na: badaniach i ocenie nowych technologii i procesów biologicznego oczyszczania ścieków ze szczególnym uwzględnieniem usuwania biogenów; doborze technologii oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych oraz przeróbki i unieszkodliwiania osadów ściekowych; badaniach i ocenie procesu dezintegracji osadów ściekowych oraz wpływu dezintegracji osadów na efektywność ich stabilizacji i odwadniania; badaniach jakości wody ujmowanej ze źródeł powierzchniowych i podziemnych; badaniach i ocenie procesów jednostkowych oraz technologii uzdatniania wody w celu modernizacji stacji uzdatniania; modelowaniu i symulacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na potrzeby optymalnego zarządzania ciśnieniem i jakością wody w tych sieciach; opracowaniu podstaw projektowania kanalizacji ciśnieniowej i podciśnieniowej; planowaniu i wdrażaniu monitoringu sieci wodociągowych i kanalizacyjnych; rozwoju i metodyce współpracy GIS z modelami i monitoringiem sieci wodociągowych i kanalizacyjnych; badaniach i ocenie awaryjności, niezawodności, ryzyka i bezpieczeństwa systemów wodociągowych i kanalizacyjnych; badaniach wtórnego zanieczyszczenia wody w sieciach wodociągowych; badaniach i modelowaniu instalacji przeciwpożarowych.
Oczyszczalnia ścieków „CZAJKA” dla m st. Warszawy po modernizacji i rozbudowie w 2013r.
Procesy technologiczne w zakresie oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania osadów oparte są na wynikach specjalistycznych badań naukowych.
(zdjęcia w artykule, fot. zasoby WIBHiIŚ PW, zdjęcie "Czajki" fot. aeromedia.pl, dzięki uprzejmości MPWiK w Warszawie)
(artykuł przygotowany na podsatwie materiału z WIBHiIŚ PW)